Egy június végi hajnalon 50 fős csíkszentgyörgyi és csíkbánkfalvi lakosokból álló csapat indult el, hogy látogatást tegyen testvértelepülésünkön, Dusnokon. A vidám, jó hangulatú utazás alatt elhangzott, hogy a dusnoki kapcsolat megálmodója és kivitelezője Kézdi József csíkszentgyörgyi közbirtokossági elnök úr volt, aki a nehezebb időkben is szívén viselte a két település közötti kapcsolat alakulásának sorsát.
A délutáni órákban érkeztünk meg Dusnokra. Annak a meleg, szívélyes fogadtatásnak a leírására, amelyben részünk volt, nehéz szavakat találni.
A sok év utáni viszontlátás öröme könnyeket csalt sokunk szemébe. Gazdag, változatos program várt ránk az elkövetkező napokban.
Meglátogattuk és kisvasúttal körbeutaztuk Baja város turisztikai látványosságait, továbbá részt vettünk egy szekszárdi borkóstolón, valamint sétálhattunk a Vajas parti házastársak sétányán. A legemlékezetesebb mégis az volt, hogy részt vehettünk a dusnoki testvéreink egyik legszebb hagyományos ünnepségén, a Szent Iván-éji csónakos, zenés, fáklyás felvonuláson a Vajas folyón. Ez a dusnokiak fogadalmi ünnepe, amely 1894. június 24-re nyúlik vissza, egy akkor pusztító jégverés emlékét idézi fel. Mostanra vidám énekszótól és kurjongatásoktól hangos, mintegy 1500 méteres csónakázással összekötött ünnepséggé fejlődött Szent Iván napja.
Vasárnap délelőtt közös ünnepi szentmisén vettünk részt, majd a szállásadó barátaink társaságában fogyasztottuk el a vasárnapi ebédet. Délután könnyes búcsút vettünk vendéglátóinktól, és a mielőbbi viszontlátás reményében indultunk el hazafelé feltöltődve a barátainkkal megélt tapasztalatokkal, élményekkel.
Tatár Ilona