Skip to main content
AktuálisKözérdekű
By 2025. augusztus 22.No Comments

Adorjánfürdő ismét a közösség szolgálatában

Kifizette Csíkszentgyörgy Község Polgármesteri Hivatala Ferenczy Erzsébet adorjánfürdői fejlesztéseit, felbontotta a vele kötött koncessziós szerződést, így újra visszakerült a község tuajdonába a gyógyhely.

 

A 2020 szeptemberében elnyert mandátum első intézkedései között volt a közösséget megillető javak visszaszerzése azért, hogy a lakosság szolgálatában lehessen állítani azokat. Elsősorban az adorjánfürdői gyógyhelyet, a valamikor szolgálati lakásként működő erdészházat és az állategészségügyi rendelő épületét szerettük volna újra a közösség rendelkezésére bocsátani. Ezek valamikor a helyi közbirtokosságok javait képezték, amelyek a rendszerváltás óta eltelt 30 évben hiába indítottak számos pert a visszaszolgáltatásért, mindegyiket elveszítették.

Idén tehát több évtizedes pernek értünk a végére, nem kis munka és erőfeszítés árán, hiszen sem az erdészházat, sem Adorjánfürdőt nem volt egyszerű visszaszerezni. Habár az államosítást két év alatt befejezték, úgy néz ki, a visszaszolgáltatások befejezésére több mint három évtized kellett. Reméljük, hogy ezentúl ezek a javak nem az egyéni érdekeket, hanem a helyi közösséget fogják szolgálni, melyért őseink sokat fáradoztak.

Mint ismeretes, 2021 szeptemberében a helyi önkormányzati képviselő-testület kezdeményezte az Adorjánfürdői gyógyhelyre Ferenczy Erzsébettel kötött koncessziós szerződés felbontását, mivel az abba foglalt feltételeket a bérlő nem teljesítette az elmúlt 21 évben. A koncessziós szerződés 2000. október 3-án lett megkötve 49 évre 40 038 négyzetméter területre és a létező épületekre. Mivel megegyezés alapján a bérlő nem akarta febontani a szerződést – sőt a bérlési jogot el szerette volna adni annak ellenére, hogy a szerződés ezt megtiltotta –, 2022-ben a helyi tanács határozata alapján felértékeltettük az ingatlant. Ez az összeg 88 850 euró volt, azaz 434 000 lej, melyet a bérlő nem fogadott el.

2023 májusában per útján elindítottuk a szerződés felbontását.

A bérlő törvényszéki felértékelő által készített felértékelést kért, amely 247 000 euróban állapította meg az épületegyüttes értékét, ezt az összeget a helyi tanács megfellebezte. A második törvényszéki felértékelés értéke 202 000 euró volt, vagyis 1 010 000 lej. A végleges törvényszéki határozat a helyi tanácsot ezen érték kifizetésére kötelezte, míg Ferenczy Erzsébetet a javak átadására és a hely felszabadítására.

Hatalmas megkönnyebbülés és öröm számunkra, hogy ez a hosszú és bonyolult pereskedés pozitív eredménnyel zárult le. Ez nem csupán egy jogi győzelem, hanem a közösség győzelme is. Adorjánfürdő újra a csíkszentgyörgyieké, és ismét betöltheti azt a fontos szerepet, amit egykor játszott a helyi lakosság életében. Annak ellenére, hogy most a jogszerinti tulajdonos az önkormányzat,

elismerjük, hogy a Kőrösmény tizes közbirtokosságát illette volna meg a terület és az épület,

melyet korábban visszaigényeltek, de mivel a bérleti szerződés megkötésének évében jött létre a közbirtokosság, ezért nem kapta vissza az őt megillető javat.

Rövid távú célunk, hogy újra egy olyan közösségi teret hozzunk létre, ahol mindenki jól érezheti magát. Szeretnénk, ha Adorjánfürdő ismét találkozási ponttá válna a családok, a barátok és a helyi lakosok számára, és hozzájárulna a turizmus fellendüléséhez is térségünkben. Fejlesztése kapcsán nyitottak vagyunk a közösség ötleteire és javaslataira is, hiszen ez a mi közös kincsünk.

Réti Zsófia polgármester