Építész, vegyészmérnők és gyógypedagógus is van azon negyven önkéntes között, akik a következő tíz napban a csinódi kalákában dolgoznak.
Elkezdődött a 24. Székelyföldi fürdő- és közösségépítő kaláka, amely által mintegy negyven önkéntes fiatal idén Csinód központi részét teszi szebbé. Az Ars Topia Alapítvány és a Vinca Minor Egyesület szervezésében zajló mozgalomba bekapcsolódó fiatalok egy része már június 17-én délután megérkezett Csinódba, ahol egy helyszíni szemle után elfoglalták a szálláshelyüket Herczeg Ágnes tájépítész lesődi tanyáján.
A közös vacsora után az önkéntesek a helyiek és a kalákamozgalmat fogadó helyi polgármesteri hivatal vezetősége körbeülték a tábortüzet, hogy hivatalosan is megnyissák a csinódi kalákát. Réti Zsófia polgármester bemutatta községünket kiemelve Csinód és Egerszék tanyasi településeink jellegzetességeit, Fodor József helyi tanácsos pedig támogatásáról, segítségéről biztosította a fiatalokat.
Herczeg Ágnes tájépítész a kalákamozgalom lelkes szervezője felelevenítette a 24 éves múlttal rendelkező kezdeményezés első lépéseit, amelybe mindeddig tízezren kapcsolódtak be, majd kiemelte, amiatt szerette volna, hogy idén Csinód legyen a helyszín, mert
fontosnak tartja ennek a tájnak az értékét megtartani.
Meglátása szerint kevés ilyen hely van nemcsak Európában, hanem az egész világon, amelynek megtartása a fiatalok felelőssége is. Ennek tükrében az idei téma a Jövő öröksége, ezt próbálják majd szakemberekkel körbejárni az esti előadásokon – ezek az alkalmak nyitottak, minden érdeklődőt várnak szeretettel a csinódi kultúrotthonba esténként fél kilencre.
A bemutatkozó körből kiderült, hogy az önkéntesek között vannak családok, barátok, párok, akik többek között Egerből, Nyíregyházáról, Budapestről, Zebegényről, Gödöllőről, Kecskemétről Korondről, Sepsiszentgyörgyről, Csobotfalváról érkeztek. A 10 napig kalákázó fiatalok között van, diák, egyetemi hallgató, építész, tájépítész, vegyészmérnők, restaurátor, biológus, gyógypedagógus, humánökológus, közülük pedig többen most először csatlakoztak a mozgalomhoz, míg mások 2-3-4 éve, de
olyan is akad, aki a kezdetektől érősíti a csapatot.
Az önkéntesek étkeztetését a helyi asszonyok vállalták el, a reggelihez való házias falatokat pedig községünkből mintegy ötven személy felajánlásából biztosította a polgármesteri hivatal. Köszönet minden jószándékú adakozónak, aki hozzájárul a kaláka sikeréhez, ugyanakkor a továbbiakban is lehet jelentkezni önkéntesnek a munkálatok kivitelezésére is – legalább egy nappal korábban kell hívni a 0266-331 603-as telefonszámot. A munka minden reggel nyolc órakor kezdődik a kultúrotthonnál való eligazítást, regisztrációt követően.
További részletek a Facebook-eseménynél elérhetőek.