
Október 23-án két órától a községi könyvtárban iktatják be Csíkszentgyörgy régi-új polgármesterét és új tanácsosi testületét a következő mandátumra. Az esemény nyitott, bárki részt vehet az eskütételen.
Az alábbiakban közöljük Réti Zsófia polgármester elmúlt négy évre és a következő mandátumra vonatkozó gondolatait.
A nyár eleji választások alkalmával újabb négy évre kaptam felhatalmazást a község és a közösség vezetésére Csíkszentgyörgy község közel 1900 szavazópolgárától. Ezúttal is meg szeretném köszönni mindekinek, hogy részt vett a választáson és bíznak bennem, az engem körülvevő csapatban. Ez nagy felelősséggel jár, hisz a bizalmat meg kell szolgálni.
A helyiek támogatása azt is jelenti számomra, hogy a község lakói egyetértenek azokkal a fejlesztési irányelvekkel, melyek mentén dolgozunk, azokkal a beruházásokkal, melyeket az elmúlt négy évben elindítottunk. Továbbra is fő célom a közjó szolgálata, a közösségi érdekek előnybe helyezése az egyéni érdekekkel szemben. Mindezt egy tenni, a közjót szolgálni akaró csapattal szeretném továbbra is megvalósítani, hisz tudjuk, hogy nem egy emberes munka az elmúlt évek eredménye.
A négy évvel korábban megfogalmazott értékrendet követve szeretném végezni az elkezdett munkát az alábbi területekre figyelve: család, egészség, közösség, fejlesztés, szakszerűség. Egy előző Fiságmenti Hírmondóban kifejtettem, hogy mit jelentenek számomra ezek, illetve ha végiglapozzák az elmúlt négy évben kiadott helyi újságokat, láthatják, hogy mi volt a mindennapi munkánk.
Megtapasztaltam, a feladat is képezi az embert vezetővé.
A polgármesteri tisztségre nem lehet teljesen felkészülni előre, számos váratlan helyzettel kerülünk nap mint nap szembe. Az apparátussal minden nap tanulunk és fejlesztjük magunkat. A közösségi célokért való csapatmunka is folyamatos tanulást jelent, ezért vágtunk bele a szervezetfejlesztésbe a munkatársaimmal, hogy a mindennapi teendők hatékonysága által községünk egy jobb, élhetőbb, szerethető hely legyen, ahol minden korosztály fontosnak érzi magát.
Az elmúlt négy év számos tapasztalattal gazdagított: sokszor olyan helyről, olyan embertől kaptam segítséget a mindennapi feladatok megoldásához, akitől nem is számítottam, de olyan esetre is volt példa, hogy ahonnan megerősítést vártam, kritikát kaptam. Bevallom, néha úgy éreztem, hogy az erőfeszítéseim ellenére nem tudok megfelelni az egyéni elvárásoknak, és nincs is bennem ilyen irányú akarat. De megtanultam elfogadni a negatív kritikákat, és tanulni belőle félelem, a kihívások előli megfutamodás nélkül. Még mindig hiszem, hogy csak abban az esetben tudnak fejlődni településeink, ha együtt teszünk a közösségért intézményi és civil szinten egyaránt.
Aktuális nehézségek
Mint ismeretes, az erdészház néven ismert épületet 1942-ben a csíkszentgyörgyi közbirtokosság megvásárolta székháznak, de mielőtt átiratta volna, államosították az épületet. Azt követően az állam a valamikori néptanácsnak adta az épület használati jogát, amely 2006-ban került a Hargita megyei erdészeti hivatalhoz. Jelenleg bérleti szerződés alapján a volt főerdész használja. Szeptember 8-án megjelent az épület eladásra bocsátása, a licit műszaki kiírása értelmében a kis- és középvállalkozások elővásárlási joggal rendelkeznek. Jelenleg keressük a megoldást, hogy a közösség szolgálatába visszakerülhessen az épület, hisz nincsen a községközpontban sem orvosi rendelő, sem szolgálati lakás. A közbirtokosságok gyűléseket hívnak össze, hogy a tagsággal egyeztessenek az ügyről, hogy akaratuk szerint lépjenek vagy sem az épület megvásárlása ügyében.
Szintén lassan halad az Adorjánfürdői gyógyhely visszaszerzésének ügye is. Még 2022-ben próbáltuk meg tanácshatározat által felbontani az Adorjánfürdőre kötött – több pontjában be nem tartott – szerződést, de mivel a bérlő nem írta alá a dokumentumot, ezért pert kellett indítanunk, hogy törvényszéki döntés szülessen ezzel kapcsolatban. Túl vagyunk az épület többszöri felértékelésén, illetve több törvényszéki tárgyaláson is – legközelebb október 23-án folytatódik a per.
Mindkét eset sok időt és erőforrást vesz el a községvezetéstől, de nem engedhetjük, hogy a könnyebb út választása miatt közösségi értékeket veszítsünk el. Szeretnénk, ha mindenki belátná, hogy az egyéni érdekek miatt senki nem ragaszkodhat közösségi vagyon részét képező épülethez. Emiatt is vállaltuk a nehezebb utat, és az ezzel járó kellemetlenségek ellenére is próbáljuk visszaszerezni, ami jogosan a helyi közösséget illeti.
Réti Zsófia polgármester