
Az elektronikus eszközök olyanok, mint a drog: egyre több kell belőle – mutatott rá szombati előadásában Uzsalyné dr. Pécsi Rita neveléskutató.
Április 12-én 18 órától került sor Uzsalyné dr. Pécsi Rita a Fejleszt vagy rombol? A képernyő és az internet hatásai – a függőség kialakulása és megoldásaink című előadására a Csíkszentgyörgyi Művelődési Házban.
A fősiskolai oktató azzal kezdte az előadást, hogy bemutatta az elektronikus eszközök káros hatásait a legkisebbektől (0-3 éves kor) a serdülőkön át (14-16 évesek) egészen a fiatal felnőttekig. Kiemelte, hogy mennyire fontos az, hogy a gyerekek a szabad levegőn tartózkodjanak legalább napi 3 órát, ezt pedig semmilyen módon ne váltsa ki a virtuális kikapcsolódás. Ugyanis ez a mennyiségű szabad mozgás szükséges ahhoz, hogy a gyerekek agyi idegpályái kialakuljanak és gondolkodó, problémamegoldó, motiválható felnőtté válhassanak. Ezen tevékenység alatt a gyerekek valódi tapasztalatokat tudnak szerezni, feladatokat tudnak megoldani (korosztályuknak- és kreativitásuknak megfelelően), kapcsolatokat tudnak kialakítani társaikkal stb.
Azok a gyerekek, akik sok időt töltenek képernyő előtt vagy a telefon társaságában, bizonyított, hogy ingerlékenyekké, figyelemzavarosakká, motiválatlanokká válhatnak. A képernyőn keresztül ugyanis csak hamis dicséretet, elismerést kapnak és azonnali sikert. Emiatt a mindennapjaikba nem értik, hogy miért nem jön ugyanolyan könnyen ugyanaz a siker. A szabad játékban, a társas érintkezéskeben, a természetben való mozgással, a szemkontaktusokkal, az érintésekkel folyamatosan tanul a gyerek, kialakulnak olyan idegpályák, amelyek hiánya visszafordíthatatlan következményekkel járhat, és amelyek a képernyő előtt ülve, nem tudnak kifejlődni.
A szülőknek nagy a felelőssége van abban, hogy ne engedjék gyerekeiket elveszni ebben a „kütyüs világban”:
határozottan meg kell szabniuk a határokat, és következetesen be kell tartaniuk, hogy a gyerekek érezzék, hol vannak a határok. A tanárnő elmondta, nem az a gond, ha megadott időben, megadott céllal elindítanak egy-egy mesét a gyermeknek, de korlátlan mennyiségben, kontrollálatlanul hagyni a gyereket gépezni, telefonozni, kütyüzni, súlyos hiba. Úgymond a szülő kell legyen az a szűrő, aki felelősségteljesen dönt ebben a kérdésben.
Összefoglalóként a tanárnő aláhúzta, hogy ne engedjük a gyerekeket elindulni ezen a lejtőn, hanem időben tegyünk azért, hogy ne kelljen azon aggódni, hogy a gyerekünk nem lesz képes érzékelni a valóságot, nem lesz együttérző a társaival, vagy nem fog tudni megfelelően koncentrálni, esetleg tanulási nehézségekkel fog küzdeni. Ezek a elektronikus eszközök olyanok, mint a drog: egyre több kell belőle. Fékezzük meg – hangsúlyozta az előadásban többször is az előadó.
Az előadást vastapssal jutalmazta a mintegy 70 fős – szülőkből, nagyszülőkből, pedagógusokból és gyerekekből álló – hallgatóság, ami után lehetőség volt megvásárolni dr. Pécsi Rita könyveit, amelyeket szeretettel dedikált is a tanárnő.
Bors Melinda könyvtáros