
Három nap, két gasztronómiai rekordbejegyzés, két nagykoncert, közel 600 fellépő, mintegy hatezer látogató – így mutat az idei Szent György Napok számokban.
Az idei évi falunapi sokadalom több szempontból is rendhagyó volt, hiszen a megszokott helyszín helyett a községi focipályára költözött a rendezvény, gasztronómiai rekordokra és nagykoncertekre készültünk – természetesen a helyi értékeink femutatása mellett –, mindezt saját költségvetés hiányában. Emiatt is volt öröm, hogy idén több társszervező intézmény is csatlakozott az esemény megvalósításához, legnagyobb segítségünk a Csíkszentgyörgyi Közbirtokosság Fúvósegyesülete volt, mellette pedig a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesülete, Hargita Megye Tanácsa – Hargita Megyei Kulturális Központ, a Visit Hargita, az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás is érdemesnek tartotta a nevüket adni az eseményünkhöz. Az ők segítsége és a további támogatók anyagi hozzájárulása által igazán színvonalas eseményt tarthattunk meg április 24-26. között.
Az első nap Öregfiú focitornán mérték össze tudásukat az aparhanti, zsögödi és csíkszentgyörgyi labdarúgók, a barátságos hangulatban zajló meccsek mellett az ismerkedésé, a jó hangulatú beszélgetéseké volt a főszerep. A megmérettetés végén a házigazda, csíkszentgyörgyi csapat végzett az élen, második helyen Aparhant labdarúgói végeztek, a harmadik helyet pedig a zsögödiek szerezték meg.

Szombaton újra benépesült a focipálya, hiszen
a gyermekfoci bajnoskágon mintegy 150 gyermek mutatta meg tudását.
A községi csapatok mellett Csíkszentmárton és Csíkkozmás is csatlakozott egy-egy csapattal, így még izgalmasabbakká váltak a mérkőzések. A legjobban szereplő csapatok egy-egy focilabdát nyerhettek, de a versengés nem ment a fair play róvására. A sportkedvelő fiatalok emellett pingpong-bemutatón is részt vehettek, ahol profi játékosok mutatták meg tudásukat és biztosítottak lehetőséget, hogy bárki kipróbálhassa a játékot. Emellett a nap során a gyerekek kézműves foglalkozásokon is részt vehettek, népi fajátékokat próbálhattak ki, és arcfestés is volt.

A nap kiemelkedő programpontja a Legnagyobb székely ebéd elnevezésű rekord bejegyeztetése volt a Magyar Rekordok közé. A Borbély Kürtőskalács csapata, Balla Gellért és a helyi polgármesteri hivatal alkalmazottainak közreműködése által
Csíkszentgyörgy község nevéhez kötődik a leghosszabb, egyben a legtöbb (301) személyre megterített egyetlen ebédlőasztal és a legnagyobb létszámú székely ebéd rekordja.
Az ebéd alatt a községi vonószenekar és Szilágy Sándor nótaénekes előadása biztosította a jó hangulatot, a kétfogásos ebédet így felszabadultan, beszélgetve, nótázva fogyasztották a zömében székely ruhában résztvevő személyek.
A délutáni programpontok a színpadon voltak megtekinthetőek, fellépett a Csíkbánkfalvi Bánk Bán Fúvószenekar, az idősek nappali foglalkoztatójának tagjai, majd a Csíkszentgyörgyi Havasalja Ifjúsági koncertfúvós Zenekar. Utánuk a Csíkszentgyörgyi Székely Góbék szórakoztatták a közönséget, majd Agárdi Szilvia és a 4S Street koncertjén bulizott a közönség. Az estét Dj Kroow fergeteges bulija zárta a sátorban.

A vasárnapi program a csíkszentgyörgyi fúvószenekar ébresztőjével kezdődött. A délutáni órákban a viharos szél miatt egy óra késéssel tudtuk csak elkezdeni a programot, de még akkor sem volt biztonságos a színpad, így improvizálni kellett. Végül a nézőtéren alakítottunk ki fellépő teret, ahol egymás után bemutathatták tudásukat a csíkmenasági, csíkszentgyörgyi, csíkbánkfalvi és csíkszentmártoni néptánccsoportok – több mint 270 táncos fiatal lépett fel. Színvonalas, felemelő előadásokat láthattak a jelenlévők, látszott a felkészültség és a folyamatos fejlődés eredménye a bemutatókon. A legkisebbek eközben kézműves foglalkozáson, arcfestésen vehettek részt, illetve a Bugri népi fajátékokat is kiprábálhatták.
A széllökések ellenére sem maradt el az újabb rekordkísérlet vasárnap délután,
a Borbély Kürtőskalács csapata sikeresen készített el egy 22,3 méteres egybefüggő édességet, ezzel megdöntötték a legnagyobb kürtőskalács eddigi rekordját.
A Magyar Rekordok közé így egy hétvége alatt két csíkszentgyörgyi rekord került be. A sok érdeklődőt vonzó sütés alatt a községi vonószenekar biztosította a jó hangulatot, akikkel Vaszi Levente – aki a hétvége bemondója is volt – énekelt. A sikeres rekordbejegyzés után elkínálták a kürtőskalácsot az összegyűltek között, akik jóízűen fogyasztották a nem csak méretes, hanem finom édességet.

Mindezt követően a községi nagykorúvá vált fiatalok köszöntése következett, akiknek ünnepi műsorral készült a községi gyermek zene- és énekcsoport, majd Réti Zsófia polgármester mondta el ünnepi gondolatait a felnőtt életük előtt álló fiataloknak. A köszöntés után a Magyar Banda lépett színpadra, fergeteges hangulatot teremtettek a nézőközönségben, együtt ugrált, énekelt a tömeg. Aki pedig tovább bírta, az a sátor alatt a Pokolvér bulijával zárhatta a rendezvényünket.
Mivel szombaton és vasárnap is belépő karkötőket kaptak a résztvevők így a rendezvény látogatottságát is fel tudtuk mérni: szombaton 2648-an, vasárnap pedig 2833-an vettek részt az eseményen, a pénteki résztvevőket is beleszámolva így
hozzávetőleg hatezer ember fordult meg az idei Szent György Napokon.
Köszönet minden társszervezőnek, támogatónak, fellépőnek és résztvevőnek, hogy jelenlétével, hozzájárulásával segítette az idei falunapok megvalósulását. Aki több fotót szeretne látni a rendezvényről, az ide kattintva megteheti.






