Nyolc leromlott állapotban lévő hagyományos régi ház újulhat meg a helyi polgármesteri hivatal nyertes pályázata révén a következő három évben.
Sok omladozófélben lévő régi parasztház van községünkben, amelyek az idő teltével fokozatosan tönkrementek, és amelyeket sok esetben a pénz hiányában csak részben vagy nem kielégítően újítottak fel. Mivel a helyi önkormányzat nagyon fontosnak tartja a hagyományos falu arculatának és a helyi értékeknek a megőrzését, a régi házak megmentése érdekében pályázatot nyújtott be az év elején. Az Országos Helyreállítási Tervből (PNRR) megvalósuló Hívogató Románia, 11-es komponensének, Turisztika és Kultúra tengelyén megjelenő kiírására leadott, régi parasztházak megmentését célzó pályázati csomagot pozitívan bírálták el.
Ezáltal a Hagyományos építészetű falvak útvonala Csíkszentgyörgy községben elnevezésű projekt részeként 8 magántulajdonban levő hagyományos házat restaurálhatnak/újíthatnak fel községünkben. A pályázatban szereplő házakat egy bizottság választotta ki, amelyben részt vett Hargita megye főépítésze, a Hargita Megyei Műemlékvédelem tanácsosa, a csernátoni Haszmann Pál Múzeum vezetője, valamint Csíkszentgyörgy község polgármestere. Egyenként 60 ezer euróból lehet a szükséges beavatkozásokat elvégezni. A projekt elszámolható értéke 2,6 millió lej ÁFA nélkül, a nem elszámolható költségeket a helyi polgármesteri hivatal saját költségvetéséből finanszírozza.
Miután a tervezésre megkötötték a szerződést, hozzáfogtak a felújítások megtervezéséhez a szakemberek.
Tavaszig kell elkészülniük a topo- és geotanulmányoknak, a technikai tervnek, ez utóbbi elfogadása után kezdődhet a felújítás.
Az ütemterv szerint a munkálatokat 2025 májusáig kell befejezni, majd egy fél év áll a rendelkezésre a pályázat teljes lezárására.
A projekt célja javítani a turisztikai célpontok elérhetőségein, a turisztikai infrastruktúra minőségén, bővíteni a turisztikai kínálatot, a kulturális és a természeti örökség hasznosításával, a szolgáltatások, élmények minőségének növelésével. Községünkben a turizmus egyelőre olyan erőforrás, amelyet még nem használunk ki teljes mértékben. A természeti és kulturális sajátosságok, a kulturális erőforrások sokasága, a sajátos életmód olyan elemek, amelyek a kulturális turizmus területén hasznosíthatók. Turisztikai szolgáltatások azonban csak akkor nyújthatók, ha az infrastruktúra fejlesztése, valamint a kulturális örökség és a helyi értékek védelme biztosított.