
Számos közösségi kezdeményezést, eseményt próbál lehetőségeihez mérten támogatni Csíkszentgyörgy Község Polgármesteri Hivatala. A tavalyiakat összegezzük a teljesség igénye nélkül.
Csíkszentgyörgy Község Polgármesteri Hivatal fontosnak tartja a közösségi események, kezdeményezések támogatását, hogy minél többen érezhessék azt, hogy a községvezetés figyel rájuk, felismeri a helyi értékeket, és azt megbecsüli, lehetőségeihez mérten támogatja is. Előfordulhat, hogy ezek a támogatások nem kerülnek említésre, természetesnek tűnnek, és habár természetesnek gondolja az intézmény is, azért nem árt néha számot vetni ezekről is. A következőkben tehát a teljesség igénye nélkül
összefoglaljuk a 2024-ben közösségi ügyekre fordított támogatásokat.
Minden évben a polgármesteri hivatal biztosítja a csíkmenasági hagyományőrző csoportnak a Hargita Megyei Farsangtemetésre való elutazását, a tavaly mivel Csíkszentkirályon tartották az eseményt, az utaztatás költsége közel 2300 lej volt. Emellett ahogyan az elmúlt években, úgy a tavaly is a polgármesteri hivatal fizette az Ezer Székely Leány Napjára való szekerezésbe bekapcsolódó helyi fuvarosokat is – szekerenként 300 lejt. Tavaly újdonságként a fuvarok biztosítása mellett meleg vacsorával várta haza a községvezetés az eseményről hazatérő székelyruhás helybélieket a községi focipályán – közel 100 főt láttak vendégül.
Az elmúlt években a polgármesteri hivatal támogatta a Székely Góbé Találkozót is: tavaly a Maros Néptáncegyüttes fellépését, a hangosítást és a mobil wc-ék költségét vállalta magára mintegy 16 ezer lej értékben. Emellett pedig a községvezetés kifizette a háromnapos villanyáramfogyasztást, valamint elszállíttatta a rendezvény alatt összegyűlt hulladékmennyiséget is. Továbbá az esemény idején ingyenesen használhatták a szervezők a polgármesteri hivatal 20 darab 3×3 méteres sátrát, a két 6×5 méteres, illetve az egy-egy 6×4 és 10×6 méteres sátrát, 10 asztalt és 20 padot. Ha a piaci árakat nézzük, a kisebb sátrakat 700 lejért, a nagyobbakat 1000-1500 lejért lehet bérlerni, tehát ezáltal mindenek mellett további közel 20 ezer lejes támogatást nyújtott az intézmény a rendezvény szervezői számára.
Szintén sátrak, asztalok biztosításával támogatta a polgármesteri hivatal a Cseperedők családi fesztivált is. A júliusi rendezvényen 12 darab 3×3-as sátrat és két darab 6×5-ös sátrat, valamint 10 asztalt és 20 padot használhattak a szervezők díjmentesen, melynek fel- és leszerelését is kollégáink végezték el – ha számszerűsítjük, ez mintegy 10 ezer lejes támogatást jelent. A Gátkötők és RMDSZ Nőszervezet által megtartott gyermeknapot 6 kisebb sátor és egy nagyobb rendelkezésre bocsátásával, valamint 10 asztal és 20 pad használatával támogatta a polgármesteri hivatal. A Hallgató-dombon megszervezett EB-döntő meccsnézéshez a szervezőknek a polgármesteri hivatal biztosított egy 10×6 és egy 6×5 méteres sátrat a helyszínen való használatra, valamint a hangosításhoz szükséges eszközöket is rendelkezésre bocsátotta. A szörcsepusztai Havasi találkozó megszervezését szintén sátrak, asztalok és padok biztosításával segítette a polgármesteri hivatal, míg az Öregfiú labdarugó focitornát a sátrak, asztalok és padok mellett a csíkmenasági helyszín ingyenes használatával, valamint kétezer lejes anyagi támogatással segítette.
A támogatott események mellett fontos a hagyományok, népi kulturánk megőrzése, megélése a fiatalok körében, ezért az önkormányzat tavaly is helyet biztosított, illetve
anyagilag is támogatta a néptánccsoportokat, fúvószenekarokarokat, citerazenekart.
A községünkben működő nyolc néptánccsoportnak nemcsak meleg, rendezett, tiszta, bérmentes termeket biztosított a polgármesteri hivatal, hanem mintegy 25 ezer lejt szánt a három pár oktató éves díjának kifizetésére. A két fúvószenekar közbirtokossági termekben próbálnak, így csak az oktatásuk támogatását vállalta a hivatal, erre közel 17 ezer lejt költöttek. A tavaly júniusig működött Csíkmenaságon a citeraoktatás, a fél évre több mint háromnezer lejt szánt az intézmény az oktató díjának kifizetésére, illetve bérmentve használhatták próbateremnek a csíkmenasági ifjúsági házat. A helyi néprajzi kutatások támogatása érdekében pedig Bárth János Hol lakik a megyebíró című könyvének kiadására ötezer lejt biztosított az intézmény.
A gyerekek egészségnevelése, a sportélet támogatása érdekében tavaly a polgármesteri hivatal kezdeményezésére és az FK Csíkszereda közreműködésével elindulhattak a fociedzések az általános iskolások számára községünkben. Azért, hogy megfelelő körülményeket teremthessen az intézmény a mintegy 80 fiatal sportoló fejlődéséhez, vállalta a pálya öntözésének megoldását, amelyhez a kútfúrás és beüzemelése tavaly közel 50 ezer lejbe került. A sportnevelés támogatásaként tavaly is támogatta az intézmény az előkészítős, első és második osztályos kisdiákok városi korcsolyaoktatását, illetve a harmadik és negyedik osztályosok úszásoktatását.
Ahogy említettük, a közösségi tereket is bérmentve biztosítják a szervezetek, közösségi eseményeket kezdeményezők rendelkezésére, a heti rendszerességgel tartott táncpróbák mellett a hagyományőrző csoportnak, a fiataloknak, a ping-pongozni és csocsózni járó ifjaknak és felnőtteknek sem kell fizetniük a kultúrotthonok, ifjúsági és közösségi házak használatáért. Mindezek mellett tavaly a csíkszentgyörgyi és csíkmenasági kultúrotthonban 8-8, az Orbán László Közösségi Házban 5, a pottyandi, újfalvi, csinódi és egerszéki kultúrotthonokban pedig 1-3 közötti olyan közösségi esemény (bálok, előadások) volt, amelyeket civilek szerveztek és a teremért nem kellett fizetniük.
Mindezek mellett közel 100 ezer lejt biztosított az önkormányzat a községi egyesületek számára a tavasszal meghirdetett helyi pályázati lehetőségek által.
A Kőketánc Egyesület a benyújtott pályázatára 11 ezer lejt nyert el, az Úszó és Szabadidős Sportegyesület táborára több mint 13 ezer lejt. A Fiság Sportegyesület 13 300 lejt nyert el pályázatával, míg a Kavalliera Sport Klub több mint 8 ezer lejt hívott le egy pályázattal. A Pergőbázis Egyesület két pályázati iratcsomót nyújtott be, mindkettőt pozitívan bírálták el, így 13 ezer, illetve 9500 lejt költhettek programjaik megvalósítására. A csíkszentgyörgyi fúvószenekar egyesülete két programjukra hívott le helyi pályázati pénzt tavaly, összesen közel 30 ezer lejt nyertek el céljaik megvalósítására.
A polgármesteri hivatal bátorít minden civil szervezetet, aktív csoportot, hogy jegyeztessen be egyesületet és éljen a helyi pályázati lehetőségekkel, amelyekkel képzéseket, programokat, eseményeket is szervezhetnek célközönségük vagy tagjaik számára. A pályázati úton való támogatás ugyanis a legkönyebb hivatalos módja a kezdeményezések felpártolására, amelyre az intézmény mindig nyitott.
Habár a támogatások nyújtotta fejlődés nem anyagiakban mérhető, de azért az összegek és a segítségnyújtás mennyisége is mutatja, hogy Csíksznetgyörgy Község Polgármesteri Hivatala jelentős időt, energiát és pénzt fordít a közösségi ügyek felkarolására. Ha minden számszerűsíthető értéket összeszámolnánk, a tavalyi közösségi ügyekre fordított összeg mintegy 300 ezer lejre rúgna.