Ünnepélyes keretek között adták át a 24. Székelyföldi fürdő- és közösségépítő kaláka önkéntesei által kialakított új csinódi központi teret és felújított iskolaudvart július 26-án délután.
Tíz napnyi lelkes, önzetlen munka után befejezte a tennivalókat az a mintegy negyven erdélyi önkéntes és helyi segítőik, akik a 24. Székelyföldi fürdő- és közösségépítő kaláka részeként július 17-26. között Csinód központi részének kialakításáért és az iskolaudvar átalakításáért fáradoztak. Az elkészült, szemet gyönyörködtető végeredményt július 26-án délután öt órától adták a közösség számára. Az átadáson részt vettek a vendég önkéntesek mellett a helyi segítségek, azok az asszonyok, akik vállalták az önkéntesek étkeztetését a tíz nap alatt, és az anyagiakkal, élelmiszerekkel támogatók közül is többen a helyszínre érkeztek, hogy megtekintsék, mit támogattak.
Az összegyűlteket először Réti Zsófia polgármester köszöntötte, aki beszédében kiemelte, „a csinódi közösségnek egy olyan teret hoztunk létre, amely az itt élőknek azt közvetíti, hogy fontos a településük Csíkszentgyörgy község számára, és az ide látógatóknak jó példaként szolgál arra, hogy
közös összefogással milyen szép eredmény érhető el”.
Az elöljáró a továbbiakban megköszönte az elmúlt időszakban kifejtett munkát minden közreműködőnek, támogatónak, segítségnek, kiemelve Fodor József helyibéli tanácsost és Kocsis Erika községmenedzsert, akik a kaláka sikerességéért feleltek az önkormányzat részéről.
Dr. Herczeg Ágnes tájépítész, a kaláka vezetője köszöntő beszédében elárulta, felsorolt címei ellenére elsősorban csinódinak érzi magát, a kaláka alatt pedig először érezte, hogy a helyi közösség befogadta. Arra is kitért, hogy azért kalákáznak, mert ahogy egy kisgyerek fogalmazott: kalákázni jó! Azért jó kalákzáni, mert megismerhetjük egymást, attól függetlenül, hogy hol élünk, mert kapcsolatokat tudunk építeni, tudunk egymástól tanulni és nem csupán a munkát, a munka becsületét, hanem az életnek a szépségét és a fontosságát is megtanuljuk – részletezte. Beszéde végén rámutatott, „egyedül lehetünk, de csak közösen lehetünk otthon abban a tájban, ahová születtünk”.
Ezt követően Fodor József helyi önkormányzati képviselő köszöntötte az összegyűlteket, megköszönte mindenkinek a segítséget, akik a kaláka ideje alatt segítették a munkát. Felsorolta, 10 nap alatt központi teret építettek Csinódnak, utcanévtáblákat készítettek, zászlót vontak fel, parkolót építettek, buszmegálló épületet állítottak fel, rendezték az iskolaudvart. Arra kérte a helyieket, ezeket
a megvalósításokat használják és óvják meg, legyenek jó gazdái.
A beszédek után Kutas Attila, a Baranya megyei Boly település plébánosa – aki 40 fős zarándokcsoporttal érkezett Csinódba – mondott áldást a munkálatokra. A közös ima után a kaláka szervezői átnyújtották a mintegy 300 önkéntesnek a munkájukért járó emléklapokat. Zárómozzanatként Réti Zsófia polgármester és Herczeg Ágnes a kaláka vezetője átvágták a szalagokat, ezzel hivatalosan is átadva a központi teret és az iskolaudvart a helyi közösségnek. A kalákában együtt dolgozókat és támogatóikat a helyszínek bejárása után az iskola udvarán közös vacsorával várták a szervezők, ahol közösen örülhettek az elvégzett munkának.